اعلام حریق

  |

اطفاء حریق

  |

آموزش ایمنی و آتش نشانی

  |

تامین و نگهداری

  
  • تهران - میدان هفت تیر -خیابان کریمخان - خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی ) -جنب رستوران نایب - ساختمان آبان پلاک 1 واحد 2
  • 88933140
  • 09101945502

دتکتورهاي حرارتي آنالوگ

دتکتور حرارتی
 دتکتور های حرارتی درسیستم اعلام حریق جز اولین دتکتور ها هستند و دارای ساختاری ساده، سرعت پاسخگویی، سطح پوششی کم ولی پایداری و قابلیت اطمینان بسیار زیاد و قیمت ارزان هستند. این دتکتور ها نسبت به گرمای زیاد و افزایش حرارت یا هر دو عمل می کنند. آشکارسازهای حرارتی دو نوع هستند. نوع «نقطه ای» که به دمای اطراف یک نقطه خاص پاسخ می دهد و نوع «خطی» که به تغییرات دما در طول خط تغییر آن واکنش نشان می دهد. تمام آشکارسازهای حرارتی نقطه ای دارای المان حرارتی ثابتی هستند که در دمای از پیش تعیین شده به کار می افتند. بعضی از انواع این آشکارسازها دارای المانی طراحی شده هستند که برای مقایسه نرخ افزایش دما در واحد زمان و نشان دادن واکنش سریع به افزایش دما به کار می روند. این نوع آشکارسازها را «حرارتی ترکیبی» می نامند.

به طور کلی، آشکارسازهای حرارتی کمتر از سایر انواع آشکارسازها حساس هستند، مثلا شعله باید به یک سوم ارتفاع سقف برسد تا این آشکارسازها به کار افتند. بنابراین در مکان هایی که آتش ضعیفی می تواند سبب خسارت زیادی شود نباید به کار روند. آشکارسازهای حرارتی غالبا با ولتاژ 15 تا 30 ولت تغذیه می شوند و جریان آن ها در حالت عادی در 24 ولت حدود 45 تا 60 میکروآمپر است.  آشکارسازهای حرارتی دمای ثابت برای واکنش به آتش سوزی های سریع و برای استفاده در مکان هایی که اعلام خطرهای ناخواسته از آشکارسازهای دودی به علت آلودگی هوا پیش می آید، و در دمای ثابتی مثلا 55 درجه سلسیوس، به کار می روند. چراغ راهنمای آشکارساز، که هنگام عمل کردن آن روشن می شود، به یکی از رنگ های اصلی قرمز یا سبز است و از فاصله زیاد می توان آن را دید.
 

1-1 دتکتور حرارتی از نوع درجه حرارت ثابت

در این دتکتور ها وقتی درجه حرارت جز عمل کننده به مقدار مشخصی برسد سیستم عمل می کند. این درجه حرارت بین 57 تا 160 درجه فارنهایت است. از این دتکتورها عمدتا در نواحی با تغییر سریع درجه حرارت نظیر موتورخانه، آشپز خانه، آزمایشگاه و ... استفاده می شود. از جمله مشخصات این نوع دتکتور ها عبارتند از: کمترین آلارم اشتباه، قابلیت اطمینان خیلی زیاد، محدود به درجه حرارت محیط. این دتکتورها با برچسب آبی نشان داده می شوند.BS مطابق بااستاندارد
 

2-1 دتکتور حرارتی از نوع نرخ افزایش درجه حرارت

دتکتورهای حرارتی از این نوع ، وقتی میزان درجه حرارت از مقدار از قبل تعیین شده تجاوز کند ، عمل می کنند. این نوع دتکتور ها برای تغییرات نرمال در درجه حرارت محیط طراحی شده اند. از این نوع دتکتور برای آشکارسازی نقطه ای و ناحیه ای استفاده می شود. از جمله مشخصات آن می توان موارد زیر را نام برد : سرعت عملکرد بالاتر نسبت به نوع درجه حرارت ثابت، قابلیت اطمینان متوسط، پایداری زیاد، تعمیر و نگهداری کم، حساسیت کم در درجه حرارت محیطی زیاد.