اعلام حریق

  |

اطفاء حریق

  |

آموزش ایمنی و آتش نشانی

  |

تامین و نگهداری

  
  • تهران - میدان هفت تیر -خیابان کریمخان - خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی ) -جنب رستوران نایب - ساختمان آبان پلاک 1 واحد 2
  • 88933140
  • 09101945502

سيستم اطفاء حريق واترميست (Water Mist)

واترمیست
سیستم Water Mist چیست؟
آب از تاثیرگذارترین عنصر در زندگی بشر می¬باشد، خصوصیات منحصر به فرد این ماده حیات بخش سبب حضور آن در اکثر پیشرفت¬های علمی و دست¬آوردهای بشر گردیده. از دیر باز تاکنون آب از اصلی ترین عوامل اطفا حریق محسوب می¬شود، در طی سال¬های طولانی این ماده به شکل¬های گوناگون در زمینه اطفا حریق مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله مواردی که در این مقاله به آن می¬پردازیم سیستم Watermist می¬باشد. این سیستم از جمله سیستم های جایگزین هالون ها محسوب می¬شود که دارای برتری های فنی و نکات مثبت زیست محیطی نسبت به سایر سیستم های موجود می¬باشد.
اساس کار سیستم Watermist همانگونه که از نامش برمی¬آید بر اساس تولید غبار آب (مانند مه) می¬باشد که به صورت تولید ذرات ریز آب در محیط تحت حفاظت عمل می¬کند. قطر این ذرات در این سیستم بین 300 تا 1000 میکرون می¬باشد،این در حالی می باشد که قطر ذرات آب در سیستم افشانه¬ای عملکرد این سیستم همانند سیستم افشانه¬ای می-باشد.در این سیستم آب با فشار بالایی که توسط واحد تامین فشار تولید می¬شود در شبکه توزیع می¬گردد،فشار بالای تولید شده سبب تخلیه آب از نازل به صورت ذرات بسیار ریز می باشد که گویی به پودر تبدیل شده اند این ویژگی در سیستم Watermist سبب می¬شود که آب متفاوت با حالت معمول خود رفتار کند در این حالت آب ویژگی سرد کنندگی خود را دارا می¬باشد اما به دلیل وضعیت پیش آمده و تبدیل شدن به پودر در فضای تخلیه شده به طور کامل پخش می¬شود که در این حالت پوششی در اطراف حریق تشکیل می¬دهد که مانع از رسیدن اکسیژن به حریق می¬شود در این حالت خاصیت جذب حرارت توسط ذرات آب بیش از حالت معمول آن می¬باشد. از مهمترین تغییراتی که در این حالت رخ می¬دهد عدم اثر خیس کنندگی و مرطوبیت بر روی محیط و اشیا می¬باشد.
 
این ویژگی Watermist سبب استفاده این سیستم در موارد متعدد و متنوعی شده است که از آن مورد می¬توان به موارد زیر اشاره کرد :

اتاق کامپیوتر، اتاق سرور، اتاق مرکز ارتباطات و تلفن، موزه ها، محل نگهداری آشیا باستانی گچ بری ،سفالی، کتابخانه ها، رستوران ها، هتل ها، قسمت بار و تجهیزات کنترلی هواپیما، حفاظت از کشتی ها و استفاده در سازه ها و تجهیزات فرا ساحلی.

همانگونه که از تنوع کاربرد این سیستم پیدا می باشد Watermist توانایی ربودن گوی سبقت را در عرصه رقابت سیستم اطفا حریق را دارد.از جمله مزیت های زیست محیطی سیستم اطفا Watermist علاوه بر عدم ایجاد آلودگی بر محیط تحت حفاظت، هیچ گونه اثرمخربی بر لایه ازون نمی گذارد و همچنین ضریب مربوط به گرمایش زمین (GWP) صفر می¬باشد، در واقع Watermist از سیستم های اطفا حریق دوست دار محیط زیست به شمار می¬آید.

سیستم Watermist از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می باشد :

1) واحد تولید فشار

2) سیستم تصفیه و رسوب گیر

3) لوله کشی و نصب نازل در فضای تحت حفاظت

4) سیستم کنترل پنلی برای اعلام حریق و فعال سازی سیستم در حالت خشک

واحد تولید فشار

از مهمترین قسمت سیستم Watermist واحد تولید تولید فشار می¬باشد که سبب وجه تمایز سیستم Watermist با سیستم افشانه¬ای شده است، فشار کاری برای سیستم در 3 رده دسته بندی می¬شود که عبارت است از محدوده P<30 bar ، 60
کارآیی خود را در حالت سوم که پرفشار می¬باشد از خود نشان می¬دهد. نحوه تامین فشار برای سیستم توسط 2 روش امکان پذیر می¬باشد که به شرح زیر می¬باشند.

a) تولید فشار توسط کپسول گاز پرفشار

b) تولید فشار توسط واحد پمپ

تولید فشار توسط کپسول گاز پرفشار

ین سیستم با استفاده از دو نوع کپسول طراحی و ارایه می¬گردد، یکی شامل آب و دیگری شامل گاز پرفشار (گاز نیتروژن با فشار 230 bar ) می¬باشد که کپسول گاز به آب متصل است و توسط رگلاتوری فشار آن مطابق خواست طراح برای تخلیه در یک بازه زمانی معین تنظیم و تعدیل می¬گردد. اساس کار این سیستم به این گونه است که پس از اعلام حریق توسط سیستم کنترل پنلی فرمان جهت تخلیه عامل اطفا کننده صادر می¬گردد دراین هنگام گاز نیتروژن به داخل سیلندر آب تزریق می¬گردد و همزمان شیر الکتریکی واقع بر ابتدای شبکه لوله¬کشی باز می¬شود و عمل تزریق آب به شبکه و در نهایت تخلیه آن با فشار و سرعت بالا صورت می¬پذیرد.
 
تولید فشار توسط واحد پمپ

به منظور تولید فشار توسط پمپ نیاز به طراحی و تجهیز مخزن ذخیره آب می باشد که بر اساس حجم محیط و مواد موجود در آن و خطرپذیری محیط تحت حفاظت محاسبه می¬شود. از آنجایی که مخزن و واحد پمپ نیاز به در نظر گرفتن فضا دارد لذا این سیستم برای فضاهای با حجم بالا مورد استفاده قرار می¬گیرد.
از جمله مزیت های استفاده از سیستم پمپ می توان به اجرای سیستم اطفا Watermist به صورت سیستم تر یا خشک اشاره نمود .که هر کدام از مزیت های خاص خود برخوردار می¬باشد .
 
سیستم تصفیه و رسوب گیر
از آنجایی که نازل های مورد استفاده در سیستم دارای روزنه بسیار کوچکی می باشند لذا آب مورد استفاده در سیستم Watermist باید از خلوص بالایی برخوردار باشد و در شبکه توزیع رسوبی برجا نگذارد، از همین رو آب مقطر در این سیستم مورد استفاده قرار می¬گیرد و در مورد سیستم مجهز به واحد پمپ استفاده از فیلتر ضروری می¬باشد.
 
سیستم کنترل پنلی برای اعلام حریق و فعال سازی سیستم در حالت خشک
سیستم اعلام حریق برای سیستم Watermist همانند سایر سیستم ها متشکل از یک کنترل پنل، دتکتورهای کاشف حریق که عبارتند دتکتور شعله، دتکتور دود، دتکتور حرارت، دتکتور دود و حرارت، دتکتور گاز(CO، بوتان، پروپان،....)، آژیر اعلام خطر، فلاشر و چراغ خطر، شستی¬های اعلام دستی می¬باشد. اما کنترل پنلی که دارای بورد کنترلی سیستم اطفا باشد در سیستم Watermist خشک کاربرد دارد که در این سیستم نازل¬ها به صورت باز مورد استفاده قرار می¬گیرند و در صورت وقوع حریق در زون¬های مشخص شده سیستم فعال شده و وارد عمل می¬گردد.
در زیر نحوه عملکرد سیستم Watermist در 3 بازه زمانی عکس برداری شده است.