اعلام حریق

  |

اطفاء حریق

  |

آموزش ایمنی و آتش نشانی

  |

تامین و نگهداری

  
  • تهران - میدان هفت تیر -خیابان کریمخان - خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی ) -جنب رستوران نایب - ساختمان آبان پلاک 1 واحد 2
  • 88933140
  • 09101945502

نکات اعلام حريق و اطفاء حريق

نکات اعلام حریق
نکاتی کلیدی و ازشمند در خصوص اعلام حریق و اطفاء حریق
نکات ایمنی

در این مبحث کوشیده می شود تا با یادآوری ضرورت وجود واحد نگهداری سیستم اعلام حریق و تعمیرات پویا و داشتن استراتژی در زمینه آن، بر رویکردی خودجوش در حوزه سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق تاکید اساسی گردیده و در ادامه به نگهداری و تعمیرات هریک از سیستمهای اعلام حریق و اطفاء حریق با توجه به ماهیت عملکردی اشان پرداخته شود. پیش از هر چیز لازم است ابتدا با مفهوم دقیق نت آشنا شویم.
نت مخفف کلمه نگهداری و تعمیرات (maintenance)، می باشد و به مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که به منظور نگه داشتن تجهیزات، در سطح قابل قبول از نظر عملیاتی (نگهداری) و یا بازگرداندن تجهیزات معیوب به چرخه استفاده (تعمیرات) و بهره برداری گفته می شود. نتیجه مورد انتظار از این اقدامات، ایجاد آمادگی، حفظ قابلیت عملیاتی، تداوم و استمرار عملیاتی تجهیزات برای شرایط تعریف شده خواهد بود. به طور کلی اهداف سیستم نت در یک واحد عبارتند از: پاسخگویی کارا، موثر و سریع در هنگام نیاز به فعالیت های پیشگیری و اصلاحی، به منظور حفظ آن واحد در یک سطح استاندارد و قابل قبول می باشد.
سیستم نت: سیستمی است که با برنامه ریزی و کنترل مدون مجموعه فعالیت هایی نظیر: طراحی و برنامه ریزی، تخصیص منابع، تدوین سیاست ها و روش های عملیاتی، جمع آوری اطلاعات، بازخور و تحلیل اطلاعات را به منظور بهسازی طرح ها، برنامه ها و روش های تدوین ;شده و با هدف افزایش کارایی و بالابردن عمر مفید تجهیزات، اطمینان از آماده کار بودن کلیه تجهیزات و فراهم آوردن شرایطی که مأموریت سازمان توام با حفظ ایمنی پرسنل تامین گردد، را به عهده دارد.اعلام حریق

مالک سیستم، مسئولیت نگهداری و حفظ سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق و تجهیزات جانبی اعلام حریق آنها را در شرایط عملکرد مناسب به عهده دارد. نگهداری و تعمیرات تجهیزات اعلام واطفاء حریق نیز با توجه به حساسیت منطقی آنها در جلوگیری از بروز فاجعه و خسارات فراوان بسیار مورد توجه می باشند. انجام بازرسی و تست های مربوطه بر روی سیستم، با استفاده از یک مبنای منظم، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در سیستم های اطفای حریق برپایه آب، فواصل زمانی بین بازرسی ها ممکن است بدلیل آلوده بودن آب تغذیه، خورنده بودن آب و یا حتی بدلیل خورنده بودن محیط (بعنوان مثال: در نواحی با رطوبت بالا) تغییر کند. همچنین ممکن است مرجع صاحب صلاحیت، در مواردی خواهان اضافه کردن آیتم هایی در مراحل بازرسی، تست و نگهداری و تعمیر سیستم باشد که می بایستی با در نظر گرفتن امکان انجام آنها، صورت پذیرد. از نکات حائز اهمیت اینکه هرگونه عملیات نگهداری و تعمیرات بر روی سیستم که مستلزم خارج کردن تمامی یا بخشی از سیستم تشخیص حریق (Detection) از سرویس می باشد، ممکن است قابلیت های حفاظت از حریق مجموعه را حذف نموده و با چالش مواجه کند. لذا پیش از این نوع تعمیرات، می بایست، مرجع صاحب صلاحیت (کارفرما) را مطلع نموده و پس از اخذ مجوز لازم و توجه کافی جهت استفاده از روش های دستی خاموش سازی حریق و بکارگیری گشتی های آتش نشانی در ناحیه ای که سیستم محافظت از حریق آن تحت تعمیر است، نسبت به اصلاح موارد اقدام شود.

تامین و نگهداری سیستم اعلام حریق
نتیجه گیری:
نگهداری و تعمیرات تجهیزات، بویژه سیستم های اعلام و اطفاء حریق، از جایگاه بخصوصی برخوردار بوده و برای پشتیبانی تأسیسات و ابنیه و همچنین سالن های تولیدی و غیرتولیدی، بسیار ضروری بنظر می رسد. این امر باعث افزایش بازدهی ماشین آلات و سرمایه های ملی نیز می گردد که اهمیت این مبحث در شرکت های تولیدی بزرگ، به خوبی خود را نشان می دهد. در یک کلام، وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات از آن جهت الزامی است که کنترل مستمر و اطلاع کامل از اوضاع و نحوة عملکرد واحدهای عملیاتی و تأسیساتی وابسته و سرویس های لازم را امکان پذیر می سازد.
حال شرکت ایمن پارس با توجه به ضرورت نگهداری از تجهیزات اعلام حریق و اطفاء حریق آماده ارائه خدمات در راستای تامین و نگهداری سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق زیر نظر کارشناسان ایمنی و آتش نشانی میباشد.